Přeskočit na obsah

INFORMACE Z PČR – Pomněnkový den – Připomeňme si dnes Mezinárodní den pohřešovaných dětí

  • OSTATNÍ

Pomněnkový den se zrodil ve Spojených státech amerických jako den, který má připomínat osud pohřešovaných dětí. Poprvé označil 25. květen jako Den pohřešovaných dětí tehdejší americký prezident Ronald Reagan v roce 1983. Česká republika si tento den připomíná od roku 2004.

Policie České republiky každý rok pátrá po tisících dětech, z nichž bývá několik desítek pohřešovaných dětí v ohrožení. Při každém oznámení o pohřešování vyvinou policisté maximální úsilí. Každému oznámení je věnována zvýšená pozornost, ať se jedná o „chronického útěkáře“ či dítě, které se ztratilo poprvé. Jestliže je z informací, které mají policisté při vyhlašování pátrání k dispozici patrné, že jde o zcela nestandardní, závažnou a život ohrožující situaci, je v rámci národního koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech vyhlášeno tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o situaci, kdy o životě či zdraví dítěte rozhodují minuty. O pohřešování dítěte jsou mimo jiné bezprostředně informována média a všichni operátoři mobilních sítí a dnes se již vyžívají také sociální sítě.

Velkým pomocníkem je také výstražný systém AMBER Alert, který upozorní na pohřešované dítě v rámci Evropy a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci. Nadace AMBER Alert Europe si klade za cíl zlepšit ochranu pohřešovaných dětí a snížit jejich počty tím, že posiluje a zvyšuje povědomí o této problematice, a to nejen mezi širokou veřejností, ale zejména mezi dětmi samotnými.

Pro letošní rok připravila nadace AMBER Alert Europe publikaci Zajičkovo nebezpečné dobrodružství. Jedná se o ilustrovaný sešit s příběhem o tom, jak nám náš vnitřní hlas může pomoci zůstat v bezpečí. Zajíček a jeho kamarád ježek se vydávají na dobrodružnou výpravu do lesa, kde hledají podivný zvuk, který slyší jen zajíček. Cestou potkávají nové přátele a dostávají se do napínavých situací. Podaří se zajíčkovi a ježkovi rozluštit záhadu podivného zvuku?

Moravskoslezští policisté se v souvislosti s tímto dnem zapojili do celorepublikové preventivní akce s názvem „Pomněnkový den“. Na vytipovaných místech v kraji, poblíž základních škol nebo prostřednictvím besed na základních školách, předávali rodičům i dětem informace a rady týkající se problematiky pátrání po pohřešovaných dětech, jako jsou například:

  • Když se dítě nevrátí v určenou dobu domů, nepanikařit, zachovat klid, kontaktovat příbuzné či kamarády.
  • Pokud není k nalezení, volat linku 158.
  • Všímat si, jak je dítě oblečeno, což může usnadnit rychlý a přesný přenos informací.
  • Zajímat se o jejich problémy.
  • Komunikovat a nastavit pravidla.
  • Rodič by měl vědět, s kým dítě tráví čas v reálném i virtuálním světě.

Je důležité si uvědomit, že ať už se jedná o kterýkoliv jiný den, měli bychom myslet nejen na své blízké a mít oči otevřené i pro ostatní.

  

Krajské ředitelství Moravskoslezského kraje
por. Bc. Martina Jablońská
komisař oddělení prevence